• “Vahyin ışığında insanlığa hizmet.”
  • hiranur@hiranur.org.tr
  • +90 216 621 74 45
Aliya İZZETBEGOVİÇ

Aliya İZZETBEGOVİÇ

Halkı için ömrünü mücadeleye adayan bir lider: Aliya İzzetbegoviç. 8 Ağustos 1925’te Bosna Hersek Bosanski Samac’da dünyaya geldi. 3 yaşındayken ailesiyle birlikte Saraybosna’ya taşındılar.

Ülkede müslümanlara ve diğer etnik gruplara karşı uygulanan ayrımcılık politikaları gençlik yıllarından beri onu huzursuz ediyordu. Ülkenin durumu son derece karıştı. İkinci Dünya Savaşı devam ederken, ırkçı sırpların oluşturduğu Çetnik Hareketi ile müslümanlar katlediliyordu. Aliya İzzetbegoviç yaşanan zulümlere kayıtsız kalmayarak, “Genç Müslümanlar” adından bir oluşum başlattılar. Ülkede yaşanan acıların son bulması, yıkılan camilerin yeniden inşa edilmesi için çalıştılar. Aliya İzzetbegoviç ve arkadaşları bu yüzden hapis cezasına çarptırıldı. Hapis yıllarının ardından eğitim hayatına yönelen İzzetbegoviç hukuk fakültesini bitirdi.

Özgür kalemini aldığı hapis cezası susturmaya yetmemişti. Çocuklarının isimlerinin baş harflerinden oluşan “LSB” mahlası ile çeşitli gazete ve mecmualarda yazılar kaleme aldı. Uzun çalışmalarının bir meyvesi olan İslam Deklarasyonu kitabını 1970’de tamamladı. Bu kitabındaki bazı ifadeler sebep gösterilerek 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Davasından asla vazgeçmeyen lider hapis yıllarında “Özgürlüğe Koşuşum Zindandan Notlar” kitabını tamamladı. 1988 yılında çıkan af ile özgürlüğüne kavuştu.

Demokratik Eylem Partisi'nin ilk genel başkanı seçildi. Bu dönemde Bosnalılar referanduma giderek bağımsızlıklarını istediler. Sandıktan çıkan yanıt EVET idi. Bosnalıların bu özgürlük talebi Sırplar tarafından hoş karşılanmadı, silahlandırılan Sıro gruplar Bosna Hersek’in sokaklarına saldırmaya başladılar. Her geçen günü şiddeti artan saldırılarda kadın çocuk, genç yaşlı demeden insanlar katledildi. Toplama kamplarında yaşanan akıl almaz işkencelere tüm dünya sessiz kalırken İzzetbegoviç halkı direnmeye teşvik etti. İslam’ın tüm izlerinin silinmeye çalışıldığı, camilerin yıkıldığı savaşta 200 bin insan hayatını kaybetti, 1 milyon insan evlerini terk etti. Büyük mücadelenin ardından Bağımsız Bosna Hersek’in ilk devlet başkanı İzzetbegoviç oldu.

Mücadele dolu ömrü, 19 Ekim 2003’te hayata gözlerini yumması ile son buldu. Vefatının seneyi devriyesinde Aliya İzzetbegoviç’i saygı ve rahmetle anıyoruz.

“Her şeye kadir olan Allah`a yemin ederim ki köle olmayacağız.”

                                                                                        Aliya İzzetbegoviç

DİĞER MAKALELER

| Talebe Kaydı | Yardım Talebi | Kumbara Talebi