• “Vahyin ışığında insanlığa hizmet.”
  • bilgi@hiranurvakfi.org.tr
  • +90 216 621 74 45
DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

Geleceğimizin temennisi, gözümüzün nuru evlatlarımızın günü… Bugün Dünya Çocuk Günü. Her yıl ülkemizde 1 Ekim’de kutlanan Dünya Çocuk Günü bizlere birçok şeyi yeniden hatırlatıyor.

Yaşadığımız dünya maalesef çocuklara her zaman adil davranmıyor. Savaşlar, ekonomik krizler, iklim değişiklikleri, kuraklık, susuzluk, yoksulluk gibi çoğu etken ilk önce çocukları vuruyor. Bugün milyonlarca çocuk insanoğlunun sebep olduğu kanlı savaşlar yüzünden yetim kalmış durumda. Savunmasız kalan evlatlarımızı ise tehdit eden çok sayıda unsur var. Terör örgütleri, çeteler, organ mafyaları gibi suç örgütleri ilk önce yetimleri hedef alıyor. Savaşlar dışında doğal afetler de çocukları derinden etkileniyor. Bugün Afrika’da milyonlarca çocuk kuraklık sebebiyle bir yudum suya hasret kalarak hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Her gün yetersiz beslenme yüzünden binlerce çocuk hayata gözlerini yumuyor. Dünyadaki eşit olmayan gelir dağılımı, çocukların yarınlara umutla bakmasının önündeki en büyük engellerden biri. Maddi problemler yüzünden yeterli beslenemeyen, hayati ihtiyaçları tam olarak karşılanamayan çocuklar eğitimlerine de devam edemiyor.

Onlara daha güzel bir dünya bırakmalıydık. Huzur içinde, korkmadan, üzülmeden ve ağlamadan yaşamak her çocuğun hakkıdır. Dünya üzerinde gözünde yaş biriken her evladımıza karşı insanlık olarak sorumluluklarımız var. Bugün bu sorumlulukları hatırladığımız ve onlara daha iyi bir dünya bırakmak için bir şeyler yapacağımız bir gün olsun. Tüm çocuklarımıza sevgilerle...

DİĞER MAKALELER